Vuosikokous valitsi seuralle uuden puheenjohtajan ja hallituksen

30.1.2023

Seuran puheenjohtajana vuodesta 2021 toiminut Osmo Pammo luovutti puheenjohtajan nuijan uudelle puheenjohtalle Kari Saariselle. Kuva: Hannu Pulkkinen

Päijät-Hämeen lääkäriseuran vuosikokouksessa lauantaina 28.1.2023 Lahden Seurahuoneella valittiin seuralle uusi puheenjohtaja ja hallitus. Uudeksi puheenjohtajaksi valittiin seuran varapuheenjohtajana toiminut Kari Saarinen. Varapuheenjohtajaksi valittiin Vilja Terävä.

Vuosikokousluennon piti Päijät-Hämeen hyvinvointialueen tuore johtaja Petri Virolainen. Kokouksessa palkittiin seuran mitalilla entinen puheenjohtaja Mikko Lavonius ja entinen varapuheenjohtaja Markku Luostarinen. 1000€ stipendi myönnettiin Laura Korpelalle väitöskirjatyön "Eteisvärinäindikaatiolla antikoaguloidut potilaat ja heillä esiintyvä anemia ja vuotoriskit" tutkimuksen tukemiseksi. 

Vuosikokouksen pöytäkirja löytyy tarkastuksen jälkeen seuran jäsensivuilta osiosta Vuosi- ja seurankokoukset. 

Vuosikokouksen tunnelmia ja valokuvia löytyy seuran jäsensivuilta osiosta Kuvia tapahtumista. Kiitos valokuvista seuran jäsen Hannu Pulkkiselle!

Hallituksesta erosi Osmo Pammon lisäksi Henni-Hyytiä Ilmonen. Uusina jäseninä hallitukseen valittiin Mikael Alm ja Hannu Jokela.

Tuoreen Päijät-Hämeen hyvinvointialueen johtaja Petri Virolaisen luento herätti paljon keskustelua. Kuva: Hannu Pulkkinen
Seuran uusi hallitus. Vasemmalta oikealle: Hannu Jokela, Janne Virtanen (rahastonhoitaja), Mikael Alm, Kari Saarinen (puheenjohtaja), Severi Seppälä, Vilja Terävä (varapuheenjohtaja), Jani Laaksonen (sihteeri). Kuvasta puuttuu hallituksen jäsen Hanna Savolainen. Kuva: Hannu Pulkkinen