Ehdota Arno Forsius -palkinnon 2024 saajaa!

25.2.2024

Päijät-Hämeen Lääkäriseura jakaa Arno Forsius -palkinnon 2024 Päijät-Hämeen lääkäripäivä 2024 -tapahtumassa 16.5.2024 Lahden Messukeskuksessa. Kyseessä on kunniamaininta päijäthämäläiselle lääkärille, joka on toiminut erityisen kollegiaalisesti, edistänyt lääkärin työtä ja lääkäriyttä tai tuonut esiin kollegakuntaa myönteisellä tavalla. Vuonna 2021 palkinnon sai Ville Lehtinenvuonna 2022 Harri Pikkarainen ja vuonna 2023 Markku Kauppi.

Palkinnon saajaa voi ehdottaa kuka tahansa päijäthämäläinen lääkäri. Palkinnon saajan päättää Päijät-Hämeen Lääkäriseuran hallitus. 

Ehdotukset perusteluineen pyydetään jättämään 31.3.2024 mennessä seuran verkkosivujen ehdotuslomakkeen välityksellä tai sähköpostitse seuran sihteerille jani.laaksonen@fimnet.fi . Tiedusteluihin vastaa seuran puheenjohtaja Kari Saarinen 040 543 5437.

Lääketieteen ja kirurgian tohtori, professori Arno Forsius – Päijät-Hämeen Lääkäriseuran Grand Old Man. Hän on tehnyt mittavan uran Lahdessa terveydenhuollon parissa sekä ansioituneena lääketieteenhistorian tutkijana. Hän on tunnettu yhteisöllisen toiminnan edistämisestä ja perinteitä kunnioittavasta asenteesta. Tarkempi Arno Forsiuksen esittely.